Martin Kratochvíl a jeho skupina JAZZ Q  

40 let po jejich poslední návštěvě v Berlíně k příležitosti záznamu firmy "Amiga" jsou JAZZ Q konečně zase v Berlíně.

Martin Kratochvíl je česká jazzová legenda. Je komponistou a vedoucím skupiny JAZZ Q. Absolvoval Berklee Collage of Musik v Bostonu/USA (kompozici) a filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Mimo jiné
pracuje jako úspešný podnikatel se svým nahrávacím studiem Budikov a i jako filmař.

Jeho skupina JAZZ Q má v historii českého jazzu a rocku neobvyklou pozici. V letech 1970 - 1983 vzniklo 7 LP, které byly nejen od kritiků velice chválené, ale i komerčně velice úspešné. Martin Kratochvíl založil skupinu
JAZZ Q společně s Jiřím Stivínem; nejdříve byla hudba silně ovlivněna různými jazzovými směry. V této době vznikly LP jako "Coniunctio" (1970), společná práce skupin "JAZZ Q" a "Blue Effekt".
Tato spojení jazzu a rocku je spontánní a často velice dobrodružné.
Později se vyvinula JAZZ Q, přeze všechny personální změny, svou typickou, čistou, vyrovnanou , kreativně vynalezavou vyrovnanost, kterou si ponechala dodnes.
Záznamy z let 1971-1991 byly před nedávnem shromážděny na 8 LP. Jednou z typických prací z této doby je LP "Pozorovatelna". Po nějaký čas mohla JAZZ Q svými výstupy nahradit nedostatek rockove hudby v bývalém ČSSR. Od alba "Elegie" (1976) je JAZZ Q znova instrumentální skupinou se skladbami Martina Kratochvíla.
V této době se nechá Martin Kratochvíl inspirovat nejen Leošem Janáčkem, ale i Milesem Davisem. Poslednim dílem je zatím LP "Hvězdoň" (1981).

Martin Kratochvíl stále jěště také hraje v duu s americkým kytaristou Tony Ackermanem. Joe Kučera se velmi potěšil ze setkání se starými přáteli, když ke konci 90 let s velkým úspěchem hostovali na slavném pražském festivalu Jazzmeeting Berlín-Praha.


 

www.martinkratochvil.com

myspaceMartinKratochvil

wikipedia Jazz Q

wikipedia Martin Kratichvil

 

na začátek stránky

-->> zpět k "Interpreti-Přehled"