Europe Blues Train Festival 2010

Blues Train 2010 staví v Berlíně, Praze , Hořicích, v Nitře ...

"Europa Blues Train Festival" je mladý festival v srdci Evropy - setkání muzikantů z různých koutů Evropy.
Všech tech, kteří, ovlivněni svou vlastní kulturou, našli svůj vlastní styl v bluesovém žánru.

Kde?
Blues Train začíná svou cestu ve svém domově Berlíně a představuje v řadě společných koncertů protagonisty z Čech a z Berlína. Poté vyráží dále do Prahy, kde se berlínští hudebníci v rámci Blues Train večera představí v Paláci Akropolis. Sejdou se zase někteří z bluesových hudeníků vyšlých z edice 2009: Luboš Andršť a Jesse Ballard hostují s jejich skupinami ve stejný večer v Kulturním domě železničářů (náhoda? záměr? či poslání?), jakož i v severočeském městečku Hořice v rámci "Jazz-Night-Hořice", a v Nitře na Slovensku, čímž dosáhne Train 2010 už třetí evropskou zemi.

Kdo?
Initiátorem EUROPE BLUES TRAIN FESTIVALu je Joe Kučera, dlouholetý umělecký vedoucí Berlínského Jazzového Meetingu v UFA fabrice.
Saxofonista Joe Kučera pochází z Prahy; našel svý druhý domov v Berlíně a je v obou metropolích doma. Zná hudbu, hudebníky, scény Berlína i Prahy a i vzláštnosti hudby a stylů. Jeho srdeční záležitostí je setkání a výměna na osobní hudební úrovni. Je v tom podporovan berlínskou uměleckou Event-Agenturou art.e.m. Birgit Bogner a mezinárodním uměleckým spolkem PRO ARTE VIVENDI.

Ve 20-tých letech byly mezinárodní kulturní a hudební výměny mezi jednotlivými hudebníky i skupinami samozřejmostí. Z toho profitovali nejen hudebníci, ale i kulturní svět a obecenstvo v různých městech.

Festival
EUROPE BLUES TRAIN FESTIVAL chce poukázat na zajímavý fenomén : nejen v USA ale i v Evropě má blues v každé zemi, v každém městě jinou podobu. Je nejen vytvářen mentalitou hudebniků, ale i vlivy, zákazy vlády a i přítomných nebo chybějících medii.
I jiné stylové vlivy působí na naše bluesové festivalové hudebníky.

Zažijeme Charlieho Eitnera, který přišel přes rockovou hudbu na blues, a jak se rozlišuje od svého kolegy Nicka Katzmana, který hraje na stejný nástroj, hraje ale klasický blues. Možná se mnozí budou ptát, je to Chicago, Delta či jiný druh blues?

EUROPE BLUES TRAIN představí různé pianisty: jedním z nich je Jiří Polydor, který přes svou lásku k jazzové swingové éře objevil blues, jiný pianista Martin Kratochvíl , který už v 1970 tých letech rozmýchaval českou hudební scénu a ovlivnil ji Free-Jazzem a dodnes je jako skladatel velmi uznáván. Zasloužil se také na úspešných bluesových projektech. A i když mají oba společného jmenovatele "blues", cítíme rozdílné podání.

Je ještě hodně příkladů během EUROPA BLUES TRAIN FESTIVALu. Pozorný posluchač je objeví, a porozumí, jiný je procítí. Ten třetí bude tolerovat, že jeho oblíbený zpěvák na festivalovém koncertě tento večer zpívá jen blues.
Konečně, o co jde na tomto festivalu: o porozumění, cit a toleranci.

Nat Adderley, vynikající jazzový trumpetista, také vznikající bluesový zpěvák, shrnul a popsal bluesové styly ze svého pohledu Afro-Američana takto:

Jsou tři druhy bluesu:

- ztratil jsem všechny peníze - blues
- moje žena mě opustila - blues
- a moje žena mě opustila a vzala s sebou všechny peníze - blues

 

Při této příležitosti chceme poděkovat našim sponzorům a podpůrcům, bez kterých by 2. vydání EUROPE BLUES TRAIN FESTIVALu nebylo možné.


Přejeme všem hostům koncertních večerů napínavou a vzrušující podívanou!

Joe Kučera und Birgit Bogner


Kontakt: www.blues-train-festival.eu

Birgit Bogner | info@artem-berlin.de | Mob. +49-172-300 20 11

Joe Kučera | saxophone.joe@gmx.net | Mob. +49-174-963 97 07


als PDF -->> -->>TiskovaInfo.pdf

  

na začátek stránky